Wyniki XIII edycji powiatowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych „Mały ratownik w akcji” - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublinie

Tag img 25.04.2024, 11:12

W dniu 24 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublinie odbyła się XIII edycja powiatowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych „Mały ratownik w akcji”.

W zmaganiach uczestniczyło 11 trzyosobowych drużyn, które rywalizowały w trzech kategoriach: uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV - VI oraz uczniowie klas VII – VIII.

Wszyscy zawodnicy najpierw rozwiązywali test, który był sprawdzianem ich teoretycznej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Następnie każda z drużyn przystępowała do czterech zdań praktycznych, które obejmowały:

• udzielenie pomocy przy krwawieniu z nosa;
  • opatrzenie zranionej ręki;
  • ułożenie nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej;
  • resuscytację krążeniowo – oddechową osoby dorosłej.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało profesjonalne jury, w skład którego weszli:

• p. Andrzej Miturski – doktor nauk medycznych
  • p. Jolanta Bodo - doradca metodyczny
  • p. Marlena Grzyb - ratownik medyczny
  • p. Wiesław Bodo - nauczyciel, wychowawca bursy

Celem konkursu było przede wszystkim:

• uświadomienie potrzeby nauki pierwszej pomocy już od najmłodszych lat;
  • popularyzacja wiedzy dotyczącej podejmowanych czynności ratowniczych;
  • doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy;
  • kształtowanie prawidłowych reakcji i relacji wobec osób poszkodowanych;
  • przezwyciężanie lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy.

Honorowym patronatem konkurs objęli:

• pan Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
  • pan Maciej Budka – Dyrektor Oddziału Okręgowego PCK w Lublinie
  • Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie

Organizatorzy konkursu:

• Barbara Wojtaś – pomysłodawca konkursu, nauczyciel języka polskiego, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie,
  • Małgorzata Szymańczuk - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie.

Wszyscy uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Wykazali się ogromną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi. Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, a laureaci pierwszych trzech miejsc z każdej kategorii - nagrody rzeczowe ufundowane przez:

• Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie
  • Oddział Okręgowy PCK w Lublinie
  • Organizatorów konkursu

W czasie trwania konkursu jego uczestnicy mogli wypróbować nowe dla nich urządzenia służące nauce pierwszej pomocy. Były to między innymi: Act Fast kamizelka dziecięca fantom (z użyciem tej kamizelki można w bezpieczny sposób odtworzyć realistyczną sytuację udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniu) oraz Gogle VR. Za możliwość wykorzystania tych nowoczesnych urządzeń pragniemy podziękować pani Magdalenie Bagieńskiej, która udostępniła sprzęt uczestnikom konkursu.

Ostateczne wyniki konkursu:

Kategoria: I – III