Dlaczego 21 marca na świecie obchodzi się Dzień Kolorowej Skarpetki? - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublinie

Tag img 27.03.2024, 21:33

Dlaczego 21 marca na świecie obchodzi się Dzień Kolorowej Skarpetki?

21 marca w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dzieci włączyły się w obchody, zakładając kolorowe skarpetki nie do pary na znak tolerancji, solidarności i wsparcia osób z zespołem Downa. Data nie jest przypadkowa, gdyż symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę syndromu. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która zachęciła nas do rozmowy nt. różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.
Grupa jednocześnie zrealizowała podczas zajęć zadanie w ramach projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, w którym Mały Miś uczył dzieci wrażliwości oraz zaprosił do „skarpetkowych zabaw”. Metodą burzy mózgów, dzieci podzieliły się swoimi skojarzeniami na temat niepełnosprawności, obejrzały film edukacyjny. Wykonały również pracę plastyczną prezentującą kolorowe skarpetki.

M. Stępień, D. Kloc-Tuchalaska